Casă de locuit obținută prin donație

1 октября 2020 49

În 1983 am primit ca donație o casă, am contract de donație, după înregistrarea masivă am primit titlu de proprietate. În extrasul din registrul bunurilor imobile este indicat ca casa am obținut-o în urma eliberării titlului. Cum pot demonstra că am primit casa prin donație, dacă în extras așa informație nu este? La moment sunt divorțat, vreau să vând casa, iar notarul cere acordul fostei soții.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Prezentarea contractului de donatie notarului inlatura aceste divergente, cea mai simpla metoda in cazul in care vi se refuza incercati sa contactati fosta sotie pentru a vă ajuta cu prezența ei la notar și a vă da acordul.

1 октября 2020