Casa de locuit pe teren agricol

14 мая 2022 69

Salut! Avem o ofertă la preț avantajos de casa construită din carcas metalic, dar pe un teren cu destinație agricolă. Casa nu este înregistrată la cadastru, dar proprietarii sustin ca sunt in proces de înregistrare a imobilului cu titlu de casa a agricultorului. Care sunt riscurile de procurare a unui asemenea imobil? Este posibil ca ulterior sa amenajam legal curtea pe acest teren? Ce probleme juridice au aceea care deja locuiesc in asa tip de proprietăți? Există vreo posibilitate de a schimba destinația terenului?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Andrei, lasă vânzătorul să legalizeze casa la cadastru pentru a evita alte probleme, lasă vânzătorul să legalizeze destinația terenului.

15 мая 2022