Casa noastra este construita chiar pe hotarul intre terenuri

24 апреля 2020 315

Buna ziua. Am o problema aparuta recent cu vecinii care si-au cumparat casa langa noi. Casa noastra este din anii '70, a lor e construita mai recent. Casa noastra este construita chiar pe hotarul intre terenuri si nu doar a noastra, ci toate casele din randul nostru. Noi avem 2 geamuri care dau spre ograda lor si ei au incercat sa-mi astupe geamurile cu pelicula, ca sa nu ma uit cumva la ei in ograda. Eu nu am fost de acord, deoarece mi se ia toata lumina. Eu le-am propus sa puna un gard dupa normele cuvenite, adica le permit chiar si putin mai inalt, dar ei imi spun ca au dreptul sa faca cum vor ei, fiindca casa mea este amplasata pe hotar. Ajutati-ma, va rog: ce sa fac? Au ei dreptul sa-mi astupe geamurule sau chiar sa-mi demoleze casa doar pentru ca este pe hotar? Am trait atatia ani in liniste si acum poftim!

Jurist comments 1

  • Адвокат-стажер

Bună.
Vecinii nu au dreptul să vă tulbure posesia, astupând geamurile imobilului fără consimțământul d-voastră. În schimb, ei pot pretinde că privirea spre ograda lor le aduce atingere vieții private (art. 46 Cod civil) și/sau că este o atentare inadmisibilă la dreptul lor de proprietate (art. 588 CCiv).
Soluția rezonabilă ar... mai detaliat fi constituirea unei servituți de vedere, prin care să conveniți a aplica pe geamuri peliculă mată. Și lumină veți avea, și vecinii vor fi liniștiți.
Nu escaladați situația până la dispute privind hotarul. Acestea pot sfârși într-un mod neprielnic, chiar și cu demolarea construcției (art. 598, alin. 3 CCiv).
Pace vouă!

27 апреля 2020