Casa pe teren inchiriat

11 января 2020 50

Buna ziua. Am dori sa cumparam un apartament intr-o casa noua, construita de o persoana fizica. Casa are 30 apartamente si e amplasata, dupa spusele unor locuitori din preajma, pe un teren inchiriat. Cum putem verifica acest lucru, si care ar fi riscul daca intr-adevar terenul este inchiriat. Dupa cate stim, majoritatea caselor facute de companiile de constructii sunt pe teren cu titlu de proprietate privata a asociatiei (condominiu). La aceasta casa tot este condominiu. majoritatea apartamentelor sunt locuite de proprietari, casa e data in exploatare de ~7 ani.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Verificați la cadastru,
Proprietatea in condominiu apare ulterior darii in exploatare și transmiterii in proprietate a imobilelor.
ACC este asociația formata din locatarii imobilului, verificați cine e proprietarul, atunci se va clarifica mai multe, daca e APL, atunci terenul de regula se transmite către ACC. Aceasta e practica tuturor companiilor de construcții,... mai detaliat pentru a nu cumpără terenul.

26 января 2020