Căsătoria in caz de sarcina

16 мая 2019 226

Ce certificat trebuie de prezentat în cazul în care există sarcina de 2 luni pentru a înregistra casatoria la urgență în 24 de ore și care este taxa?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
Vedeți
Articolul 12. Modalitatea de încheiere a căsătoriei
(1) Încheierea căsătoriei se face în prezenţa persoanelor care se căsătoresc, după expirarea unui termen de cel puţin o lună din momentul depunerii de... mai detaliat către ele a declaraţiei de căsătorie.
(2) Dacă există motive temeinice, la cererea persoanelor care doresc să se căsătorească, persoana responsabilă din cadrul organului de stare civilă poate reduce termenul indicat la alin.(1), iar în cazuri excepţionale (pericol pentru viaţă, graviditate, naşterea copilului etc.), căsătoria poate fi încheiată chiar în ziua depunerii declaraţiei.
(3) Termenul maximal ce se stabileşte pentru încheierea căsătoriei nu va depăşi două luni de la data depunerii declaraţiei de căsătorie.

La caz, ar fi confirmarea medicală privind existența sarcinii.

Tarifele și altă informație vedeți aici http://www.asp.gov.md/node/201

17 мая 2019