Casatorie cu cetatean canadian

8 июня 2019 71

Buna ziua. Vreau sa știu dacă putem sa încheiem o căsătorie, dat faptul ca el este născut in Moldova dar are cetatenie canadiana. Eu sint originara din Moldova.

Jurist comments 1

Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna ziua!

Stimate Dna Ludmila,
Deținerea cetățeniei unui alt stat nu exclude posibilitatea încheierii căsătoriei cu o asemenea persoană.
În atare caz, dacă căsătoria se încheie și este guvernată de legile Republicii Moldova, va fi necesar ca soțul să transcrie actul de stare civilă în Canada și invers dacă, căsătoria se încheie sub... mai detaliat imperiul legilor Canadei.
Țin să atrag atenția vis-a-vis de faptul necesității de supralegalizare a actului de stare civilă pentru a fi transcris ori Canada nu este parte la Convenție și în cazul acestui stat nu se aplică apostila.

Succes.

10 июня 2019