Casatorie cu cetățean italian

13 августа 2019 30

Buna ziua! Am dublă cetățenie (moldovenească + româna), sunt divortata de primul soț moldovean, dar am un copil de 3 ani cu dânsul (copilul are cetățenie moldovenească). La moment, locuiesc în Italia și vreau să ma căsătoresc cu un bărbat italian. E posibil sa-mi aduc copilul sa locuiască cu mine, dacă eu sunt căsătorită aici în Italia cu acest bărbat? Mentionez ca copilul in certificatul e naștere are tată (primul soț).

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Stabilirea domiciliului permanent a minorului peste hotare este posibil cu acordul scris al celuilalt părinte.
Daca nu se oferă acordul, acesta poate fi înlocuit prin hotărârea instanței de judecată, astfel, va fi cazul să vă adresați in judecată.

13 августа 2019