Căsătorie cu un cetățean Român

11 июня 2018 50

Bună ziua. Am și eu o întrebare: dacă ma căsătoresc cu un cetățean român, ce drepturi am în UE?

Jurist comments 1

Marina Bzovii
  • Адвокат-стажер

Practica statelor Europene difera, dar in linii generale, daca va casatoriti cu un cetatean roman, veti avea posibilitatea sa solicitati un permis de sedere intr-un anumit stat al UE spre exemplu in Germania (care ar putea sa va ofere dreptul la munca). Diferite state Europene ofera posibiliteatea obtinerii unui drept... mai detaliat de sedere permanet dupa expirarea unui termen indicat de legiuitor (depinde de tara).
Deasemenea conform Legii 21/1991 a cetateniei romane, veti putea solicita acordarea cetateniei romanesti daca veti locui in mod legal, continuu si statornic pe teritoriul statului roman cel putin 5 ani, din momentul incheierii casatoriei.

12 июня 2018