Căsătorie în baza buletinului românesc

18 июля 2020 17

Buna! Intreb pentru o cunostinta. El are cetățenie romana si doreste sa se casatoreasca cu o moldoveancă. Dar la moment se află în proces de divort in baza buletinului moldovenesc. Intrebarea mea este: poate sa se casatoreasca in baza buletinului romanesc, daca nu are încă certificatul de divorț moldovenesc? Multumesc mult!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Nu, urmează să obțină divorțul inițial deoarece legea nu permite inițiere unei noi căsătorii dacă persoana se află într-o relație de căsătorie.

19 июля 2020