Casatorie înainte de terminarea universității

24 января 2019 28

Bună ziua. Cum se procedează în cazul în care te căsătorești cu 2 luni înainte de terminarea universității? Adică cu ce nume termini universitatea, dacă îți modifici numele după căsătorie? Întrebarea mea este daca pot sa termin universitatea cu numele meu de până la căsătorie?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Este posibil ca casatoria sa fie înregistrată, iar fiecare dintre soți sa păstreze numele, ulterior fiind posibilă modificarea numelui la cerere față de reprezentanții stării civile.
Contrar se va face modificarea în actele de la universitate în temeiul certificatului de căsătorie.

24 января 2019