Casete de valori in banci comerciale

22 ноября 2019 29

Buna ziua. Daca este incheiat un contract de pastrare a valorilor (bani) in caseta de siguranta la o banca comerciala din R. Moldova, iar la expirarea contractului deponentul (clientul) nu se poate prezenta la banca (de fapt, clientul de multi ani nu poate fi identificat), ce poate face banca cu bunurile din caseta de siguranta? Poate lua banii la veniturile bancii sau ce trebuie sa faca cu bunurile/banii? Multumesc anticipat de raspuns.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Banca se poate elibera prin consemnare, in sensul art. 968 Cod Civil.

23 ноября 2019