Casierul mi-a dat mai multi bani si acum ma acuza de furt intentionat

6 ноября 2019 75

Buna ziua. Am primit un transfer banesc (900 Euro). Am numarat banii si am constatat ca o bancnota de 50 Euro este deteriorata si am rugat sa mi-o schimbe. Fara ca eu sau casierul sa observe, mi-au dat 2 bancnote de 50. Peste 4 ore ma suna sa verific banii, dar eu deja ii dadusem. Acum ma acuza de furt intentionat. Este corect?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Dvs nu puteți fi acuzat de furt în cazul dat deoarece latura obiectivă a acestei acțiuni este cu totul altă.

În cazul în care se demonstrează faptul celor invocate atunci se considera o îmbogățire nejustificată față de dvs pentru care puteți fi obligat la întoarcerea sumei respective înapoi.

De ș, sunt... mai detaliat multe strategii și aspecte interesante cu peivirea această speță de aceea ați putea să vă angajați un avocat chiar

6 ноября 2019
  • Юрисконсульт

D-na Mariana, în cazul DVS eșirea e următoare, unde s-a petrecut tranferul sînt camere video, care fixează tot, cum a avut loc transferul sau transmiterea sumei de bani. Eu vă propun să depuneți o cerere la agentul care diservește locul dat, pentru a face rost de video sau să orintați... mai detaliat administrați să păstreze video la data cînd a avut loc trnsmitera banilor. În caz dacă v-a fi pornită o cauză penală, video v-a fi dovada principală în nevinovăția DVS, succese.

31 декабря 2019