Cât pot circula cu o mașină cu numere românești pe teritoriul Moldovei?

27 сентября 2020 592

Salut! Cât pot circula cu o mașină cu numere românești pe teritoriul Moldovei, dacă am doar cetățenie română? Dacă mașina e introdusă în țara de o persoana care deține permis românesc, pot circula 3 ani fără probleme?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
mașina se poate afla pe teritoriu MD pînă la 3 ani dacă este introdusă de un nerezident, în ipostaza situației că această persoană va conduce acest automobil. Sigur, poate urca și un nerezident, doar că de fiecare dată o să aveți întîlniri neplăcute cu poliția, ultimii enunțînd că nu sunteți... mai detaliat în drept să conduceți auto, doar că, la moment nu cunosc o sancțiune pentru aceste acțiuni.

1 октября 2020