Cât timp are dreptul angajatorul să rețină salariul?

19 июня 2024 3

Bună ziua. Active în cadrul unei companii private și ne rețin salariile. Aș dori să aflu cât e de legal este așa ceva.

Комментарии юристов 2

Descărcaţi discuția
  • Юрисконсульт

Buna ziua Dorin, tot la indicațiile administrației, dacă se reține salariu, DVS sunteți în drept să ceriți recuperarea lui, a salariului.

20 июня 2024
Petru Caraman
  • Адвокат

Bună ziua,
Atricolul 142 din Codul muncii al Republicii Moldova, stabilește clar că salariul se plăteşte periodic, la locul de muncă al salariatului sau se transferă la contul acestuia, deschis la prestatorul de servicii de plată, în zilele de lucru stabilite în contractul colectiv sau individual de muncă, dar:
a) nu... mai detaliat mai rar decît de două ori pe lună pentru salariaţii remuneraţi pe unitate de timp sau în acord;
b) nu mai rar decît o dată pe lună pentru salariaţii remuneraţi în baza salariilor lunare ale funcţiei.

În contractul individual de muncă, părțile pot conveni cu privire la cuantumul salariului și forma de plată și data achitării acestuia.
În cazul în care angajatorul reține plata salariului, Articolul 330 din Codul muncii impune angajatorului obligația de a compensa salariatului salariul neplătit și de a plăti suplimentar, pentru fiecare zi de întârziere, o penalitate de 0,3% din suma neplătită.

20 июня 2024