Categoria C1

10 ноября 2020 74

Buna! Daca dețin permis de conducere categoria C1, pot conduce un automobil ce are 4 roți în spate, amplasate pe aceeaşi axă?

Jurist comments 1

  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Puteți conduce un autovehicul, altul decît cel din subcategoria D1 sau categoria D, cu masa totală maximă autorizată ce depăşeşte 3500 kg, dar nu mai mare de 7500 kg, cu un număr de locuri pe scaune nu mai mare de 8, în afara locului conducătorului și un ansamblu format dintr-un... mai detaliat autovehicul trăgător din subcategoria C1 şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată nu depăşeşte 750 kg.
Nu văd nici o restricție dacă autovehiculul se încadrează în condițiile de mai sus.

11 ноября 2020