Cautare internationala

27 октября 2018 79

Salut! As vrea sa aflu pentru ce infractiune persoana se da in cautare peste hotare. Va multumesc mult!

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ion,

Republica Moldova este parte la numeroase instrumente internationale in materia respectivă. Căutarea internațională penală face parte din asistența juridică internațională. Asistenta juridica internationala poate fi solicitata sau acordata in executarea unor activitati procesuale prevazute de legislatia de procedura penala a Republicii Moldova si a statului strain respectiv.

Organele... mai detaliat competente din Republica Moldova pot solicita căutarea internațională penală a persoanei pentru infracțiunile cuprinse în Codul Penal al Republicii Moldova.

Dacă aveți întrebări suplimentare vă sunt la dispoziție.

10 декабря 2018