Cautare internationala

15 марта 2022 323

Buna ziua. Fratele meu a semnat ca fidejusor pentru un credit luat de mine. Nu am putu rambursa creditul in timp util si dosarul a juns in judecata. Dupa asta am achitat putin, dupa care nu am mai putut achita. Acum fratele mi-a spus ca l-au dat in cautare internationala, dar nu am primit niciun document in acest sens. E posibil asa ceva?

Jurist comments 3

  • Юрисконсульт

Buna Cristina, e imposibil. Cineva la consultat pe fratele, a fost dus în eroare. Posibil el a apelat la vreun avocat ” deștept ” sau la vreun polițist ” deștept ” , care au făcut rost de bani de la frate. Cristina, explicai fratelui , că el poate să se... mai detaliat întoarcă în țară. Cauza lui poate să se afle la un executor judecătoresc, DVS puteți apela la viberul de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta.

15 марта 2022
  • Адвокат

Articolul 72. Căutarea debitorului şi a bunurilor sale

(1) În cazul cînd prezenţa debitorului la anumite acţiuni de executare este impusă de lege, de documentul executoriu sau cînd executorul judecătoresc ori creditorul o consideră necesară, iar locul de aflare a debitorului nu este cunoscut, instanţa de judecată, la demersul executorului judecătoresc... mai detaliat sau la cererea creditorului, adoptă o încheiere de căutare a debitorului. Demersul executorului judecătoresc privind căutarea debitorului se examinează pe baza materialelor anexate la demers. Instanţa care examinează demersul poate dispune citarea participanţilor la proces şi a executorului judecătoresc pentru a se pronunţa cu privire la temeiurile invocate în demers.

(2) Căutarea debitorului persoană fizică se efectuează de către organul afacerilor interne în a cărui rază teritorială se află ultimul domiciliu al debitorului.

(3) Căutarea debitorului persoană juridică se efectuează de către executorul judecătoresc, la cererea creditorului.

(4) Încheierea privind căutarea debitorului sau privind refuzul de a da debitorul în căutare poate fi contestată cu recurs.

(5) Mijloacele de transport sînt declarate în căutare de executorul judecătoresc prin emiterea unei încheieri. În temeiul încheierii de declarare în căutare a mijlocului de transport, posesorul acestuia poate fi înlăturat de la conducere de către colaboratorii organului afacerilor interne, iar mijlocul de transport poate fi reţinut pe un termen de pînă la 3 zile lucrătoare de la comunicarea faptului reţinerii, la expirarea căruia mijlocul de transport este restituit proprietarului sau posesorului legal, după caz.

15 марта 2022
  • Адвокат

posibil să fie intentat dosar de căutare la IP de la locul de trai, însă în calitate de debitor. Nimeni nu o să-l rețină, poate circula liber, însă dacă revine în țară nu v-a putea pleca înapoi până nu o să fie scos din căutare

15 марта 2022