Cazier judiciar

14 марта 2023 44

Bună ziua. Cât timp este necesar să treacă de la ispășirea pedeapsei cu închisoarea de 8 ani (infracțiune gravă) pentru ca să fie curat cazierul judiciar, adică să nu mai figureze informația despre condamnare în Registrul de criminologie. Unde se poate de adresat ca această înscriere să fie radiată, dacă această înscriere nu a fost eliminată automat?

Jurist comments 1

Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună.
Articolul 111. Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
h) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei.

De asemenea, legea vă oferă o asemenea posibilitate:
Articolul 112. Reabilitarea judecătorească
(1) Dacă persoana care a executat pedeapsa penală a dat dovadă... mai detaliat de o comportare ireproşabilă, la cererea sa, instanţa de judecată poate anula antecedentele penale pînă la expirarea termenelor de stingere a acestora. Drept condiţii pentru primirea cererii de reabilitare judecătorească pot fi:
a) condamnatul nu a comis o nouă infracţiune;
b) a expirat cel puţin jumătate din termenul prevăzut la art.111 alin.(1) şi (2) (în cazul Dvs 3 ani);
c) condamnatul a avut o comportare ireproşabilă;
d) condamnatul a achitat integral despăgubirile civile, la plata cărora a fost obligat prin hotărîre judecătorească, precum şi cheltuielile de judecată;
e) condamnatul îşi are asigurată existenţa prin muncă sau prin alte mijloace oneste, a atins vîrstă de pensionare sau este incapabil de muncă.
(2) Reabilitarea anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale.

14 марта 2023