Cazier juridic

16 августа 2020 39

Am avut judecată pentru conducerea vehiculului în stare de ebrietate, un an și patru luni în urmă. Mi-a fost aplicata amenda 14.000 lei pe care am achitat-o. Acuma trebuie să-mi scot cazierul juridic. Mă interesează daca acesta va fi curat sau nu.

Jurist comments 1

Cătălina Bîrsanu
  • Юрисконсульт

Bună ziua Diana,

Conform Art. 111 al Codului Penal, se consideră ca neavând antecedente penale persoanele condamnate la o pedeapsă mai blândă decât închisoarea – după executarea pedepsei. Respectiv, odată ce Dvs ați achitat amenda, se consideră că ați executat pedeapsa. Dacă la momentul actual nu sunteți înscrisă în Registrul informației... mai detaliat criminalistice și criminologice al RM, atunci nu ar trebui să fie însemnări în cazierul Dvs judiciar.

Mult succes!

17 августа 2020