Cazier juridic

8 февраля 2019 148

Cu doi ani in urma, am gasit un telefon. dar nu l-am dus la politie (din prostie). A fost judecata - dupa gratii nu am stat. Acum am scos cazierul si scrie ca am dosar penal pe furt. Intrebarea mea este: se poate cumva de sters din cazierul juridic dosarul mentionat.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Diana, se poate nu mai eu nu cunosc ce pedepsă v-a fost aplicată, fiindcă are o însemnătate mare. Există art. 111 și 112 Cod Penal, unde DVS puteți să fiți scutită de pedeapsă, faceți cunoștință pe saitul www justice.md cu Codul Penal și o să fie clar.

9 февраля 2019
Arsen Saruhanean
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения
  • Иные правонарушения

Articolul 111 din Codul Penal al RM - Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
a) liberate de pedeapsă penală;
b) liberate, potrivit actului de amnistie, de răspunderea penală;
c) liberate, potrivit... mai detaliat actului de amnistie sau graţiere, de executarea pedepsei pronunţate prin sentinţa de condamnare;
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;
e) condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei;
f) - exclusă
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;
h) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei;
i) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave – dacă au expirat 8 ani după executarea pedepsei;
j) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave – dacă au expirat 10 ani după executarea pedepsei.
(2) Dacă condamnatul, în modul stabilit de lege, a fost liberat înainte de termen de executarea pedepsei sau partea neexecutată a pedepsei i-a fost înlocuită cu o pedeapsă mai blîndă, termenul stingerii antecedentelor penale se calculează pornindu-se de la termenul real al pedepsei executate, din momentul liberării de executarea pedepsei principale şi complementare.
(3) Stingerea antecedentelor penale anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale.

9 февраля 2019