Cazierul judiciar detaliat poate fi sters?

29 октября 2021 305

Buna ziua. Cinci ani in urma, am avut un dosar penal si am fost condamnat la 1 an cu suspendare conditionata. Reabilitarea de drept a intervenit demult, la moment am cazier simplu curat si teoretic nu am antecedente penale, dar in cel detaliat oricum sunt inscrieri. Având în vedere prevederea legală : "Stingerea antecedentelor penale anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale", nu inteleg cum pot sa ma folosesc de aceste "drepturi" in caz cand la solicitarea vizei pentru SUA sau in procesul de emigrare sunt refuzat din cauza inscrierilor din cazierul detaliat (care este cerut obligatoriu de orice ambasada straina in MD)? În alte tari nu exista format dublu al cazierului si odata reabilitata, persoana intr-adevar se bucura de toate drepturile sale. Exista vreo modalitate legala de a cere stergerea mentiunilor din registru ca sa nu mai apara in cazierul detaliat? Va multumesc pentru orice efort de a raspunde situatiei mele.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna dl. Alexandru, da în Codul penal există articol Articolul 111. Stingerea antecedentelor penale
(1) Se consideră ca neavînd antecedente penale persoanele:
a) liberate de... mai detaliat pedeapsă penală;
b) liberate, potrivit actului de amnistie, de răspunderea penală;
c) liberate, potrivit actului de amnistie sau graţiere, de executarea pedepsei pronunţate prin sentinţa de condamnare;
d) condamnate cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei dacă, în termenul de probă, condamnarea cu suspendarea condiţionată a executării pedepsei nu a fost anulată;
e) condamnate la o pedeapsă mai blîndă decît închisoarea – după executarea pedepsei;
g) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni uşoare sau mai puţin grave – dacă au expirat 2 ani după executarea pedepsei;
h) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni grave – dacă au expirat 6 ani după executarea pedepsei;
i) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni deosebit de grave – dacă au expirat 8 ani după executarea pedepsei;
j) condamnate la închisoare pentru săvîrşirea unei infracţiuni excepţional de grave – dacă au expirat 10 ani după executarea pedepsei.
(2) Dacă condamnatul, în modul stabilit de lege, a fost liberat înainte de termen de executarea pedepsei sau partea neexecutată a pedepsei i-a fost înlocuită cu o pedeapsă mai blîndă, termenul stingerii antecedentelor penale se calculează pornindu-se de la termenul real al pedepsei executate, din momentul liberării de executarea pedepsei principale şi complementare.
(3) Stingerea antecedentelor penale anulează toate incapacităţile şi decăderile din drepturi legate de antecedentele penale., care vă permite să fie stis condamnare anterioară. E o problemă de la instanța de judecată n-a fost rimisă o așa formă 1.1 la cazierul juridic, DVS trebue să vă prezentați la Cazierul jurudic să prezentați dovada ( copia sentinței cu ștampila rotundă umedă ), că deja ați ispășit pedeapsa și să facă schimbările corespunzătoare în cazierul DVS să nu mai figurați cu așa ceva și o să văp elibereze un nou cazier curat.

2 ноября 2021