Ce act juridic trebuie de facut?

20 ноября 2019 14

Cu doi ani in urma am contractat un service auto din capitala sa-mi vopseasca masina. Dupa 2 luni, au aparut defecte pe caroserie si m-am adresat la acelasi service pentru a repara erorile. Le-au facut de mantuiala. Acum a aparut rugina si iarasi am mers la ei pentru explicatii (am achitat aproximativ o mie de euro, am chitantele). Pana la urma ne-am inteles ca trebuie sa le mai achit ceva pentru niste lucrari pe care o sa le faca, dar nu stiu cum sa ma asigur ca nu apar probleme din nou dupa lucrarile lor. Cum ar trebui sa procedez ca sa fiu in siguranta si sa am o garantie pentru serviciile prestate? Multumesc.

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
•••
Contract de prestari servicii, in care sunt indicate clar
1. serviciile ce urmeaza sa fie prestate
2. Garantia prestatorului pentru lucrarile realizate (cu prevederea termenului garantiei)
3. Clauza penala, in cazul in care serviciile prestate sunt necorespunzatoare (daca prestatorul accepta).

In general, si un contract simplu de prestari servicii, este... mai detaliat suficient pentru a va proteja impotriva prestatorului de lucrari necalitative.

21 ноября 2019