Ce amendă riscă întreprinderea de colectare a fierului vechi dacă nu a notificat Primăria?

15 января 2020 31

O întreprindere se ocupă de colectarea deşeurilor de metale feroase şi neferoase. Punctul 46 din anexa nr. 3 la Decizia Consiliului Municipal Chişinău nr. 6/1 din 26.12.2019 prevede o taxă locală pentru „Unităţile pentru colectarea metalelor neferoase şi feroase”. Pentru a li se calcula taxa aceasta, „Unităţile” menţionate sunt obligate să informeze Primăria despre desfăşurarea acestei activităţi printr-o notificare. Ce amendă riscă întreprinderea în cazul în care nu a efectuat notificarea dată?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna
Întreprinderea poate sa își angajeze un jurist pentru soluționarea chestiunii în cauză și verificarea legalității in activitatea sa.

21 января 2020