Ce drept are sotul in caz de divort asupra casei donate de mama mea?

2 июля 2019 232

Buna seara. Vreau sa divortez, dar sotul cere ragaz o luna si apoi e de acord sa ne despartim benevol, dar eu nam incredere. Am trait 4 ani impreuna. Avem copil minor de aproape trei ani. Casa e donata de mamea mea fiului meu minor. Ce drept are sotul in caz de divort asupra casei?

Jurist comments 2

Cristian Iustin
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Elena, nu are nici un drept.

2 июля 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua
cu precizie Articolul 22. Proprietatea personală a soţilor
(1) Bunurile care au aparţinut fiecăruia dintre soţi pînă la încheierea căsătoriei şi bunurile primite în dar, obţinute prin moştenire sau în baza altor convenţii gratuite de către unul dintre... mai detaliat soţi în timpul căsătoriei, sînt proprietate personală a fiecăruia dintre soţi.

Donația este o formă gratuită de obținere a dreptului de proprietate.
Totuși cu mici excepții, dacă este posibil de a proba faptul existenței de investiții majore, soțul poate pretinde la o cotă în limita sumei ce o poate proba(este o mică excepție).

3 июля 2019