Ce drepturi are fatal copilului, daca parintii nu au fost casatoriti

18 августа 2021 111

Buna ziua. Cu cine ramane sa locuiasca copilul, daca poarta familia tatalui, dar nu am fost casatoriti? Cat timp are voie sa stea cu el, daca eu nu doresc nici pensie alimentara, nici sa ma deranjeze? Ce treble sa fac?

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Buna ziua.
Părinții au aceleași drepturi asupra copilului, indiferent dacă au fost sau nu căsătoriți.
Dvs. sunteți în drept să solicitați prin intermediul instanței de judecată să fie stabilit domiciliul copilului cu Dvs., adică, copilul să rămînă în grija Dvs. Totușu, tatăl va avea dreptul la întrevederi cu copilul.

18 августа 2021
  • Юрисконсульт

Buna d-na Maria, colegul meu dl. Alexandru corect v-a orientat, dar mai este un nou, tata copilului poate să apeleze la organul de tutelă și să stabilească un grafic de vizită a copilului. DVS nu aveți dreptul să interizi vizita copilului.

21 августа 2021