Ce drepturi au tatăl și mama necăsătoriți ai unui copil

16 июня 2021 17

Buna ziua. Sunt mama a unui copil minor. Nu am fost căsătorită cu tatăl copilului. Vreau să știu ce drepturi au tatăl și respectiv mama copilului în această situație. Pot fără acordul tatălui să iau copilul peste hotare?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Indiferent de starea civilă a soților, ambii părinți poartă drepturi și obligații egale față de părinți.

Dvs puteți călători peste hotarele țării cu copilul în lipsa acordului tatălui o perioadă de 3 luni cât permite pașaportul biometric, iar dacă intenționați stabilirea domiciliului peste hotarele țării cu copilul este nevoie... mai detaliat în mod obligatorie acordul tatălui.

Verificați inițial dacă în certificatul de naștere a copilului este indicat tatăl copilului deoarece în caz că lipsește dvs nu aveți nevoie de nici un tip de acord pentru efectuare acțiunilor cu copilul dvs.

18 июня 2021