Ce este o donatie?

24 ноября 2019 32

Sotul a primit in donatie o casa de locuit. Ce drepturi am eu ca sotie si ce drepturi au copiii?

Jurist comments 1

SILVIU POTÎRNICHE
  • Адвокат-стажер

Bine ai venit pe yAvo!
***
Sotia nu are careva drepturi asupra bunurilor primite ca donatie de catre sot, chiar daca acel bun a fost primit in timpul casatoriei.
Copiii nu au drepturi asupra bunurilor parintilor, atita timp cit acestia sunt in viata. Patrimoniul sotului, inclusiv acea casa de locuit, va trece ca... mai detaliat mostenire la copii, daca nu va exista un testament al sotului prin care dezmosteneste copiii.

24 ноября 2019