Ce este o somație?

11 августа 2016 807

Bună ziua. Explicați-mi, vă rog frumos, care e treaba cu somația? Pot cere prin intermediul ei rezilierea contractului, restituirea avansului, plata despăgubirilor? Din conținutul Codului Civil nu îmi este clar. Merci anticipat.

Jurist comments 2

Octavian Cazac
  • Адвокат

Prin somatie de regula se cheama debitorul la executarea obligatiei, pe care el deja a incalcat-o (interziere sau defecte etc.).

Daca vreti sa reziliati contractul, o faceti printr-o notificare scrisa (art. 737 Cod civil).

Sunt 2 scenarii:

1) daca incalcarea obligatiilor de catre cocontractantul dvs (debitorul) este esentiala, art. 735 va permite sa... mai detaliat reziliati contractul cu efect imediat (vedeti alin.(2) ce inseamna esential);

2) daca aveti dubii ca neexecutarea este esentiala (nu au trecut multe zile; defectul nu este total etc.), atunci e recomandabil de folosit mecanismul oferit de art. 709 Cod civil - ii dati cocontractantului o notificare scrisa prin care:
a) indicati ce incalcare a comis;
b) ii dati un termen concret, rezonabil ca sa de corecteze;
c) il avertizati ca, daca nu se corecteaza in termen, va urma o alta notificare de reziliere.

Daca el nu reactioneaza, la expirarea termenului suplimentar ii dati notificarea de reziliere.

Indiferent ca folositi scenariul 1) sau 2), in notificare trebuie sa scrieti: ca contractul este reziliat imediat si ca el urmeaza a va restitui ce a primit si sa plateasca despagubirile pe care le-ati determinat.

Daca cocontractantul ignora, atunci va adresati in instanta pentru a-l obliga sa va restituie ce a primit si sa plateasca despagubiri.

N.B. Verificati conditiile contractului dintre voi, acolo ar putea fi limite sau conditii suplimentare la ce e descris mai sus.
Succese!

11 августа 2016

Vă mulțumesc mult pentru explicații.

Să aveți o zi minunată în continuare.

11 августа 2016