Ce famile va avea copilul?

20 июня 2018 26

Buna! Cu sotia nu suntem casatoriti (nu avem certificat de casatorie) suntem doar cununati (avem certificat de cununie). Acum sotia a nascut, vreau sa aflu ce familie va avea copilul in certificat la externarea din maternitate. Multumesc frumos de raspuns.

Jurist comments 1

Valentina Cliucinicov
  • Юрисконсульт

Bună ziua, Mihail,
Conform Codului Familiei articolul 55 aliniatul 2 Copilul dobîndeşte numele de familie al părinţilor săi. Dacă părinţii poartă nume de familie diferite, copilul va lua numele de familie al tatălui sau al mamei, în baza acordului comun al acestora.
Conform art. 47 aliniatul 5 Paternitatea copilului... mai detaliat născut în afara căsătoriei poate fi recunoscută de către tatăl său printr-o declaraţie comună a acestuia şi a mamei copilului, depusă la organul de stare civilă.
Dacă copilul este născut din părinţi necăsătoriţi între ei şi în lipsa declaraţiei comune a părinţilor sau a tatălui copilului, paternitatea poate fi stabilită de către instanţa judecătorească în baza declaraţiei unuia dintre părinţi, a tutorelui (curatorului) copilului sau a copilului însuşi la atingerea majoratului.
În cazul naşterii copilului din părinţi necăsătoriţi între ei, dacă lipseşte cererea comună a părinţilor sau hotărîrea instanţei judecătoreşti privind stabilirea paternităţii, numele de familie al tatălui se înscrie după numele de familie al mamei, iar prenumele tatălui - la indicaţia mamei sau a persoanei care face declaraţia de naştere. Înscrierea datelor privind tatăl copilului în acest caz nu poate împiedica stabilirea ulterioară a paternităţii.
La dorinţa mamei, rubrica privind datele despre tatăl copilului din actul de naştere poate rămîne necompletată, fapt ce se consemnează la rubrica "Menţiuni".
Executarea cererii privind stabilirea paternităţii se efectuează gratuit în ziua adresării.
Sper că informația va fi de folos!
succes

22 июня 2018