Ce ma fac? Cum procedez?

14 мая 2019 64

Am imprumutat 1.500 Euro cu dobanda de la o persoana. 7 luni am achitat cate 10% lunar. Mai departe n-am putut sa achit. Peste 3 ani mi-a zis ca suma a crescut de 3 ori si trebuie sa facem alt contract cu suma de 4.500 pe termen de 3 ani. Am achitat doar 2 rate. Am fost data in judecata, dar n-am fost anuntata despre data cand trebuia sa ma prezint la proces. Nu sunt de acord sa achit suma pe care nu am luat-o. Am convorbiri telefonice inregistrate prin care pot dovedi tot ce am scris aici. Ce sa fac? Are rost sa merg la politie? Ajutati-ma, va rog, cu un sfat.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Dvs în mod urgent urmează să vă angajați un avocat sa va reprezinte în instanța pe marginea dosarului existent pe dacă există o hotărâre deja sa o atace cu apel pe motiv că nu s-au respectat normele procedurale de citare, ședințele fiind desfășurate în lipsa dvs.

Astfel avocatul va studia... mai detaliat contractul dvs încheiat și va stabili dacă există clauze abuzive prin care împrumutătorul nu ar avea dreptul să solicite unele sume de bani și doar strict în dependență de dobânda contractuală formulata și asta daca este rezonabilă cu cea prevăzută de Codul Civil și dobânda de intârziere pentru numărul zilelor de intârziere.

14 мая 2019