Ce ma sfatuiti sa fac?

31 января 2019 129

Buna ziua! Vreau sa cumpar o casa, am platit 10% din valoare cu precontract, actele fiind inca in curs de finalizare. Cazusem de acord cu vanzatorul casei sa ii platesc restul de 9.000 euro prin banca, la finalizarea formalitatilor. Cateva zile in urma mi-a spus ca nu isi face niciun cont in banca pentru ca vrea banii cash, in mana. Eu nu prea as vrea sa ii dau bani in mana pentru ca nu am incredere in el. Cum este mai sigur?

Jurist comments 3

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În cazul transmiterii banilor în numerar, puteți face plata la etapa de încheiere a contractului de vânzare cumpărare la notar, totodată, cumpărătorul să vă întocmească în prezența notarului o recipisă sau act de predare primire a sumei, unde acesta va confirma expres faptul că a recepționat suma integral... mai detaliat și careva pretenții nu are.
Sau puteți să rugați notarul sa vă întocmească asemenea act.

31 января 2019
Valentin Ciuric
  • Адвокат

Bună ziua! Doamna Olga,

Potrivit art. 753 alin. (1) din Codul civil, prin contractul de vânzare-cumpărare, o parte (vânzător) se obligă să predea un bun în proprietate celeilalte părţi (cumpărător), iar aceasta se obligă să preia bunul şi să plătească preţul convenit.
Astfel, în contractul de vânzare-cumpărare autentificat notarial este necesar de... mai detaliat a indica atât bunul imobil care se înstrăinează, prețul bunului exprimat în bani, cât și modalitatea de achitare.

Cea mai sigură metodă de a vă proteja dreptul de proprietate este indicarea în contractul de vânzare-cumpărare faptul că la momentul semnării contractului cumpărătorul a achitat prețul integral, iar vânzătorul nu are careva pretenții.
În cazul unei eventuale acțiuni de rezoluțiune a contractului de vânzare în cumpărare veți fi îndreptățită să vi se restituie întreaga sumă achitată.
Semnarea unei recipise nu este recomandată în acest caz, deoarece practica judiciară la acest capitol este neuniformă și puteți avea probleme legate de valabilitatea recipisei.

Valentin Ciuric, Avocat
Tel.: 067 699 599

31 января 2019
Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Dacă e să analizezi și citești bine cele indicate, am exprimat necesitatea documentarii prin act, numeste cum doresti, care să confirme transmiterea sumei prevazute de contract și nicidecum alte sume, mai ales că din textul speței este expres identificat suma, fara a se dori diminuarea artificială.
Astfel, în cazul transmiterii banilor... mai detaliat prin bancă, urma a fi eliberat confirmare privind transmiterea sumei,
fapt de la care se eschivează vînzătorul, astfel, în cazul numerarului, pe lingă contract, cu titlu de asigurare, este binevenit de întocmit act/recipisă ori alta denumire, care nu ar fi, că nu importă denumirea ci însăși textul, care confirmă transmiterea sumei prevazute de contract și lipsa de pretenții.
Or des sa identificat cazuri cînd textul contractului nu confirmă transmiterea sumei, avînd un text interpretabil.

31 января 2019