Ce pot face când eu cu mama suntem amenințate și bătute de concubinul mamei?

1 мая 2020 61

Mama cu concubinul ei sunt împreună de 3-4 ani, el o bate, o înjosește cu cuvinte urâte, o amenință. Mama nu vrea sa scrie plangere pe el si nu spune nimanui. O luna în urma el a ridicat mâna și la mine (eu am 14 ani), m-a lovit cu piciorul în cap si m-a tras de păr. Se întâmplă deja a 2 oară. Puteți sa ma ajutați, va rog! Am vorbit și cu mama și ea a spus ca nu vrea probleme cu el, ca el e un om strașnic și se teme de el. El a impus-o sa ia credite în suma de circa 70.000 de lei. Vă rog, sfătuiți-ma ce pot face în acest caz. Am apelat la oamenii cu stop violenta în familie si deja am a 3 luna de când aștept, dar ei tot nu mai vin. El o bate și nimeni nui va putea lua apărarea! Va rog din suflet, ajutață-mă!

Jurist comments 4

  • Юрисконсульт

Bună ziua Alexandrina,

Eu văd unica soluție și anume contactarea poliției. Numai poliția vă poate ajuta în asemenea caz. Depuneți o plângere, mergeți la spital să înregistrați vătămările și solicitați pornirea unui dosar penal, în cazul în care vătămările sunt grave sau medii. Iar mama Dvs poate depune plângere pe art.... mai detaliat 201 prim din Codul Penal.

2 мая 2020
  • Юрисконсульт

La fel, puteți folosi și calea civilă și anume aplicarea măsurilor de protecție în cazurile de violență în familie.

În cazul admiterii cererii, instanţa emite o ordonanţă de protecţie, prin care aplică agresorului una sau mai multe dintre următoarele măsuri:
... mai detaliat a) obligarea de a părăsi temporar locuinţa comună sau de a sta departe de locuinţa victimei, fără a decide asupra modului de administrare și dreptului de dispoziție asupra bunurilor;
b) obligarea de a sta departe de locul aflării victimei, la o distanţă ce ar asigura securitatea victimei, excluzînd orice contact vizual cu ea sau cu copiii acesteia;
c) interzicerea oricărui contact, inclusiv telefonic, prin corespondenţă sau în orice alt mod, cu victima sau cu copiii acesteia, cu alte persoane dependente de ea;
d) interzicerea să se apropie de anumite locuri: locul de muncă al victimei, locul de studii al copiilor, alte locuri determinate pe care persoana protejată le frecventează;
e) obligarea, pînă la soluţionarea cazului, de a contribui la întreţinerea copiilor pe care îi are în comun cu victima;
f) obligarea de a participa la un program special de tratament sau de consiliere, dacă o asemenea acţiune este determinată de instanţa de judecată ca fiind necesară pentru reducerea violenţei sau pentru eliminarea ei;
g) limitarea drepturilor în privința bunurilor comune cu victima;
h) stabilirea unui regim temporar de vizitare a copiilor săi minori;
i) interzicerea de a păstra şi a purta armă.

2 мая 2020
  • Юрисконсульт

Pentru o consultație mai detaliată vă sunt la dispoziție.

2 мая 2020
  • Юрисконсульт

Domnișoara Alexandrina, colegul meu dl. Artur corect v-a orientat, dar mai este o soluție, DVS aveți posibilitate să faceți o vizită la procuror, să explicați situația din familie, eu sînt ferm convins că mămica DVs n-o să vrea să miargă la procuror, încercați însuși singură. Ce se referă cu ordonanța... mai detaliat de protecție, se ocupă poliția, în cazul dat procurorul poate să oblige poliția ( inspectorul de sector ) să întreprindă măsurile cuvenite, altfel tăticul poate să facă o prostie mare, succese.

2 мая 2020