Ce pot face dacă un vecin mi-a semănat terenul agricol din extravilan?

1 мая 2018 36

Va trebui să-i plătesc pentru roada pe care el ilegal a semanat-o pe terenul meu? Ce prevederi ale legii reglementează aceste lucruri? Pot să scriu o plângere ca să fie tras la raspundere pentru ocuparea terenului meu?

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Da sigur înaintați o plîngere pe numele acestuia la poliție, ulterior vă puteți adresa în instanta de judecata și să solicitați plata daunelor materiale dacă au fost aduse sau daca nu puteți remedia problema pe cale amiabilă.

Dvs puteți coordona cu acesta și să păstrați roadă dacă doriți iar dvs... mai detaliat să-i achitați contravaloarea sau puteți solicita o sumă de bani pentru folosirea terenului dvs că fiind într-un fel arendat or să îl impuneți la ridicarea acesteia de pe terenul dvs.

2 мая 2018