Ce pot face în legătură cu limitatoarele de viteză neautorizate?

31 июля 2024 0

Bună ziua. Locuiesc într-o comună unde unii vecini de pe stradă au adunat bani și au reparat drumul. Unii au instalat limitatoare normale, care sunt necesare, pe când alții au pus niște limitatoare improvizate din niște borduri (chiar sunt gigantice). În aceasta jumătate de an deja am făcut 2 vizite la service din cauza că merg pe drumul ăsta de cel puțin 4 ori pe zi. Ce pot face, în mod anonim, ca să nu am probleme cu vecinii? Vecinii vizați nu sunt de acord să demonteze limitatoarele menționate.

Комментарии юристов 1

Descărcaţi discuția
Serghei Marciuc
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Scrieţi o plângere catre poliţie şi primărie (inventaţi un nume convenţional şi o adresă existentă, o semnaţi) şi o expediaţi prin poştă.
Codul contraventional prevede:
Articolul 223. Deteriorarea drumurilor, pasajelor de nivel, mijloacelor tehnice

... mai detaliat de dirijare a circulaţiei rutiere, altor instalaţii rutiere

(1) Deteriorarea drumurilor, pasajelor de nivel, mijloacelor tehnice de dirijare a circulaţiei rutiere, altor instalaţii rutiere, precum şi crearea intenţionată de obstacole în circulaţia rutieră

se sancţionează cu amendă de la 18 la 30 de unităţi convenţionale.

1 августа 2024