Ce pot sa fac ca copilul sa nu poata pretinde la mostenire?

28 апреля 2018 99

Buna ziua. Ce pot sa fac ca copilul din prima casatorie sa nu poata pretinde la mostenire? Asta pentru ca am un copil din a doua casatorie si as vrea ca doar acesta sa mostenesca.

Jurist comments 2

Vasile Gavrilița
  • Адвокат-стажер

Bună.

Dacă doriţi ca cel de-al doilea copil să fie singurul dumneavoastră moştenitor, puteţi să întocmiţi un testament în care să menţionaţi despre acest fapt.

Totuși, succesorii de clasa I inapţi de muncă la momentul deschiderii succesiunii vor avea dreptul de a moşteni, independent de conţinutul testamentului, cel puţin 1/2 cotă-parte din... mai detaliat cota ce s-ar fi cuvenit fiecăruia în caz de succesiune legală.

Din categoria succesorilor de clasa I fac parte:
a) descendenţii – fiii şi fiicele celui ce a lăsat moştenirea, la fel şi cei născuţi vii după decesul lui, precum şi cei înfiaţi;
b) soţul supravieţuitor; şi
c) ascendenţii privilegiaţi celui ce a lăsat moştenirea – părinţii, înfietorii.

Prin urmare, copilul din prima căsătorie va putea pretinde la o parte din moștenire dacă, în momentul deschiderii succesiunii, acesta va fi inapt de muncă.

Se consideră inapt de muncă:
a) copilul minor; și
b) copilul major care și-a pierdut capacitatea de muncă, fiind încadrat în unul dintre gradele de invaliditate stabilite de lege (gradul I, II sau III).

O zi bună.

28 апреля 2018
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Testamentul poate fi întocmit în 3 forme:
1 olograf
2 mistic
3 autentic
Vă recomand forma autentică. Pentru aceasta mergeți la orice notar și explicații tot, iar aceasta o să vă perfecteze un testament.

29 апреля 2018