Ce pot sa fac daca sotul violent m-a amenintat cu arma pe mine si pe copiii mei, iar organele de drept locale mi-au spus sa parasesc caminul familial impreuna cu copiii pentru siguranta noastra?

17 мая 2020 85

Buna ziua! Am 5 copii si sotul meu a fost mereu violent. Acum 2 saptamani sotul m-a amenintat cu arma pe mine si pe copii. Cand m-am adresat la politistul de sector, acesta mi-a spus sa plec undeva la gazda si sa las sotul sa se linisteasca. De atunci am parasit casa impreuna cu copiii, iesind fara haine, fara alimente, fara bani. Stau la niste rude, dar nu pot sta permanent aici. Unde ma pot adresa pentru a fi ajutata sa pot reveni in casa proprie si sa traiesc in siguranta impreuna cu copiii?

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna ziua Natalia,

1. Vă adresați la poliție/procuratura cu o plângere penală pentru violență în familie.

2. Vă adresați în judecata pentru a obține ordonanță de protecție prin care sa limitati contactul cu soțul și pentru ca el sa fie eliminat din casa Dvs.

Prin ordonanța de protecție poți obține:

-Obligarea agresorului de... mai detaliat a părăsi temporar locuinţa comună, fără a decide asupra dreptului de proprietate asupra bunurilor

-Obligarea agresorului de a sta departe de locul aflării tale. Prin obligarea de a "păstra distanța" judecătorul poate de asemenea să oblige agresorul să stea departe de tine, casa ta (chiar dacă e și casa lui!), locul tău de muncă sau grădinița/ școala copiilor tăi

-Obligarea agresorului de a nu te contacta pe tine, copiii tăi, alte persoane dependente de tine.

-Totodată, ai putea cere judecătorului emiterea interdicției de oricare contactare a agresorului, fie telefonică, prin mesaje textuale (SMS), notițe, corespondență prin poșta obișnuită, e-mail, prin persoane terțe, sau prin livrarea de flori sau cadouri

-Obligarea agresorului de a contribui la întreţinerea copiilor comuni. Instanța poate să oblige agresorul să achite plățile (contribuțiile) de întreținere a copilului pînă la identificarea unei alte modalități (mai stabile) de asigurare a întreținerii copiilor de către tatăl acestora.

-Obligarea restituirii cheltuielilor medicale și/sau legate de recuperare bunurilor materiale, distruse de agresor.

-Obligarea agresorului de a nu păstra şi purta armă.

-Alte măsuri de protecție.

Cererea privind emiterea ordonanței de protecție cu aplicarea măsurilor de protecție poate fi înaintată în instanța de judecată de către:

-Dvs. ca și victimă a violenței în familie sau de reprezentantul Dvs legal;

-Procuror, asistentul social sau polițistul, dacă, din anumite motive, ești în imposibilitate de a depune cererea personal.

Cererea de solicitare a ordonanței de protecție se depune la locul:

-domiciliului Dvs;
de reşedinţă temporară a Dvs. dacă ati părăsit domiciliul pentru a evita continuarea violenţei.

Cererea de solicitare a ordonanței de protecție nu este supusă taxei de stat.

17 мая 2020
  • Юрисконсульт

D-na Natalia, trebue să depuneți o plîăngere la procuratură pe polițistul de sector, care n-a luat măsurile cuvenite prevăzute de lege față de soțul DVS, El este obligat să primească cererea , so întocmească materialele, să le prezinte în instanțo, pentru a obține ordonanța de protecție. Polițistul s-a atîrnat prost... mai detaliat de atribuțiile de serviciu, el poate să fie o cunoștință a soțului și n-a dorit să-i facă probleme. În plăngerea la procuror să indicați data, cînd v-ați adresat și dacă a fost oficial. Soțul poate să fie tras la răspundere pe Articolul 2011.Violenţa în familie
(1) Acţiunea sau inacţiunea intenţionată comisă de un membru al familiei în privinţa altui membru al familiei, manifestată prin:
a) maltratare, alte acţiuni violente, soldate cu vătămare uşoară a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) izolare, intimidare în scop de impunere a voinţei sau a controlului personal asupra victimei;
c) privarea de mijloace economice, inclusiv lipsirea de mijloace de existenţă primară, neglijare, dacă au provocat victimei vătămare uşoară a integrității corporale sau a sănătăţii,
se pedepseşte cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 150 la 180 de ore sau cu închisoare de pînă la 3 ani.
(2) Faptele prevăzute la alin. (1):
a) săvîrşite asupra a doi sau a mai multor membri ai familiei;
b) săvîrşite în legătură cu solicitarea sau aplicarea măsurilor de protecţie;
c) care au provocat vătămarea medie a integrităţii corporale sau a sănătăţii,
se pedepsesc cu muncă neremunerată în folosul comunităţii de la 180 la 240 de ore sau cu închisoare de la 1 la 6 ani.
(3) Faptele prevăzute la alin. (1) și (2) care:
a) au cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii;
b) au determinat sinuciderea sau încercarea de sinucidere
se pedepsesc cu închisoare de la 6 la 12 ani.
(4) Faptele prevăzute la alin. (1) sau (2) care au cauzat vătămarea gravă a integrităţii corporale sau a sănătăţii soldată cu decesul victimei
se pedepsesc cu închisoare de la 12 la 15 ani.

18 мая 2020