Ce pot sa fac eu mai departe?

7 февраля 2019 58

Intr-o zi, venind la bunica, am aflat ca banca a luat casa unei vecine din cauza neachitării creditului. Bătrâna a luat credit pentru a întoarce un credit luat mai înainte de fiica ei. Acum fiica ei a decedat din cauza cancerului. Bătrâna și fiica fetei decedate au rămas fără un adăpost, iar casa lor stă pustie sigilată. Cu ce as putea eu sa ajut aceste persoane?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
Adresațivă la administrația publică locală sau raională, pentru ajutor cel puțin pentru perioada rece.
În raport cu creditorul, nu aveți careva posibilități, cu excepția achitării datoriei, pînă la acel moment, creditorul e în drept sa mențină decizia adoptată de evacuare a persoanelor din casa.

9 февраля 2019