Ce presupune stabilirea modului de folosinta a unui imobil comun?

1 июня 2019 87

Va salut! As aprecia sa-mi explice un profesionist ce presupune stabilirea modului de folosinta a unui imobil comun prin instanta? Noi suntem cativa coproprietari si nu ne putem intelege privind intretinerea in stare buna a imobilului comun si se pun diferite piedici. Exista o sansa sa stabilim cumva asta prin decizie judecatoreasca? Sau modul de folosinta presupune doar stabilirea cailor de acces? Rog mult un raspuns din experienta si va multumesc!

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Bună ziua,

Sub aspect aparte poate fi privit accesul la bunul imobil, modul de folosință sau modul de întreținerea al acestuia cînd sunt mai multi co-proprietari.

Astfel, instanța la intima convingere în urma analizării probatoriului, declarațiilor părților la proces va determina pe cât de concret posibil fiecare coproprietar cum urmează să... mai detaliat folosească bunul inclusiv poate indica pe unde ii este accesul la bun , cum poate fi acesta întreținut de fiecare și cum urmează să fie folosit de fiecare pentru a nu apărea divergențe.

1 июня 2019