Ce putem face daca proprietarul masinii nu vrea sa faca procura?

9 марта 2023 67

Buna! Am vandut masina, eram a treilea proprietar. Am gasit proprietarul masinii care e scris in document, ne-am intalnit cu el, am vorbit si a spus ca ii va face procura domnului care a cumparat-o de la noi. Mai tarziu, insa, proprietarul scris in documentul masinii declara ca nu vrea sa faca procura. Ce putem face in asa caz?

Jurist comments 2

Serghei Marciuc
  • Адвокат-стажер
  • Дорожные правонарушения

Dacă nu aveţi contract de vînzare-cumpărare a acestui automobil, semnat de proprietar sau altă dovadă de achitare a preţului pentru acest automobil, nu puteţi impune proprietarul să perfecteze procura. Din nefericire procura nu substituie contractul de vînzare-cumpărare.

10 марта 2023
Tatiana Scobiola
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Bună. Dreptul de proprietate se transmite doar prin contract de vânzare-cumpărare și înregistrarea în Registrul de stat al transportului.
Posibil primul proprietar intenționat acționează cu rea-credință.
Lăsați-mi un mesaj pe e-mail: scobiola97@mail.ru sau pe tel: 068769517 și vom încerca să soluționăm problema.

10 марта 2023