Ce să fac cu amenda?

26 июня 2020 38

Bună ziua. Am fost amendat pentru odihna în loc public (pădure) pentru ca am fost 5 persoane (o companie de tineri). Noi purtam măști și respectam distanța socială permisă. Am fost amendați toți 5. Putem contesta amenda? Sau există altă soluție? Vă rog, ajutor!

Jurist comments 5

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Nu există alta soluție, trebuie să depuneți o contestație împotriva procesului verbal, la instituția în care activează agentul constatator.

27 июня 2020
Alexandru Lungu
  • Адвокат

Totodată, trebuie să conștientizați că, în caz de respingere a contestației, nu va fi posibil de achitat jumatate din amenda în 72 ore.

27 июня 2020

Bună ziua, mulțumesc pentru răspuns, dar unde pot vedea toate regulile ce țin de pandemie, noi nici nu știam ca nu se poate mai mult de 3 persoane, nu trebuia sa ne facă o avertizare?

27 июня 2020

Nu toți sunt la curent cu regulile ce sunt scoase zi de zi

27 июня 2020
Vitalie Onofrei
  • Адвокат
27 июня 2020