Ce sa fac daca fostul sot nu achita regulat pensia alimentara?

29 июня 2018 79

Fostul sot nu achita regulat pensia alimentara pentru copilul de 4 ani. Acum 5 luni nu s-a achitat deloc, a 6 luna a achitat dar nu toata suma, din motiv ca nu muncea. Am apelat la judecatorie si mi s-a spus sa astept si sa-l inteleg ca nu are de unde, "si noi il sunam si il rugam frumos sa se achite". Din cate sunt informata, in caz ca nu achita 3 luni, trimite scrisoare sa se prezinte sau sa achite. Acum ca s-a achitat luna trecuta, mi s-a spus ca iarasi va achita dar nu suma intreaga, adica cu intarzierea de 5 luni. Ce sa fac in acest caz?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
În cazul în care se reține achitarea sumelor, solicitați de la instanța de judecată eliberarea titlului executoriu și transmiteți către executorul judecătoresc n vederea încasării forțate, atunci pot fi întreprinse diverse acțiuni.
Problema e că dacă executorul constată lipsa de bunuri sau loc de lucru permanent, nu prea o să... mai detaliat aveți posibilitatea de a încasa forțat, fiind nevoiți să așteptați cînd va putea el identifica sume de bani pentru a fi achitate.

29 июня 2018