Ce sa fac in cazul in care nu am semnat si nu am primit o copie a procesului-verbal pentru depasirea vitezei?

27 января 2020 782

Buna ziua! Am fost oprit de un agent al politiei rutiere sub pretextul ca am incalcat limita de viteza. La cererea mea de a mi se prezenta o proba foto/video, mi s-a spus ca poate face asta doar in masina de serviciu. Eu insa nu am vrut sa cobor din automobilul meu. Procesul-verbal a fost intocmit in lipsa mea, iar eu nu am semnat pentru ca nu m-am convins de incalcare. Am vreo sansa sa scap de acest PV? Are dreptul agentul sa-mi scrie amenda maxima doar din motivul ca am cerut sa mi se aduca radarul? Unde sa merg si cui sa ma pling in lipsa copiei PV? Multumesc anticipat.

Jurist comments 2

Alexandru Lungu
  • Адвокат

Dacă nu ați semnat, veți primi o citatie la organul constatator sau la judecată.

28 января 2020

Alexandru Lungu Multumesc.

28 января 2020