Ce se intampla daca nu te prezinti la proces de judecata?

3 мая 2019 722

Sotul a fost chemat in instanta de judecata, dar el este peste hotare si nu se poate prezenta.

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
depinde de ce gen este procesul și care este calitatea acestuia, e penal, contravențional, civil?
este chemat ca persoană învinuită, martor, pîrît?
La necesitate poate fi dat în căutare, adus forțat, sau examinat cazul în lipsă, în acest sens sumînduvă riscul.
Sigur, prezența este binevenită, pentru a nu invoca ulterior încălcarea cărorva... mai detaliat drepturi, deoarece nu se va lua în calcul, atît timp cît se dă dovadă de o lipsă de interes, indiferent cum acesta se manifestă.
În acest sens, puteți încheia un contract de reprezentare cu un avocat, care va monitoriza situația și va apăra interesele în dependență de situație.

4 мая 2019