Ce se poate întâmpla?

26 декабря 2022 121

Bună ziua. Sunt fidejusor la o persoană care are un credit nebancar. Până în luna septembrie a achitat fără probleme, dar acum achită parțial, adică nu poate achita rata lunară care este indicată în contract, dar achită mai puțin și a acumulat o datorie. Creditorii mă sună și pe mine și mă amenința că îmi vor pune sechestru pe card. E posibil așa ceva? Doar se achită câte puțin. Mulțumesc.

Jurist comments 2

  • Юрисконсульт

Buna Elena, eu vă propun să fiți liniștită, creditorul ny e în drept să aplicie o așa măsură de reprimare sechestru pe card, acest lucru îi aparține executorului judecătoresc, cât creditorul principal achită , în cazul dat lipsește temei pentru a vă deranja pe DVS.

26 декабря 2022
  • Юрисконсульт

Buna ziua Elena,

Conform Codului Civil RM obligația debitorului și a fidejusorului este solidară și, în consecință, creditorul poate pretinde executarea solidară de la debitor sau, în limitele garanției, de la fidejusor.

Astfel, în cazul în care debitorul nu execută obligațiile față de creditorii săi, atunci Dvs. ca fidejusor răspundeți solidar pentru... mai detaliat executare. Ca consecință, creditorii pot solicita de la Dvs. ca fidejusor executarea obligațiilor garantate. (achitarea datoriei conform contractului de împrumut).

Ca și consecință, ei pot iniția procedura de executare silită (în caz că debitorul și Dvs nu achitați benevol datoriile) atât față de debitor cât și față de Dvs. În cadrul procesului de executare silită, când este obținut titlul executoriu, față de Dvs pot fi aplicate măsurile prevăzute de Codul de Executare, în special, executorul judecătoresc poate aplica sechestre pe conturi bancare/bunurile pe care le dețineți în proprietate.

9 января 2023