Ce trebue să întreprind?

20 марта 2020 73

Executorii au blocat cardul salarial de mai mult timp. Acum Comisia pentu Situaţii Excepţionale a R. Moldova prin Anexa la Dispoziţia nr.1 din 18 martie 2020 suspendă urmărirea salariului şi altor venituri, cu excepţia documentelor executorii ce vizează încasarea pensiei alimentare. M-am adresat la bancă, dar ei nu ştiu nimic, zic că executorii trebue să le trimită scrisori pentru deblocare. Cine trebue să oblige băncile să deblocheze conturile? Conform acestei Dispoziţii nu se cere permisiunea executorilor.

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Bună ziua Ion,

Suspendarea executării nu presupune încetarea acesteia. Astfel, sechestrul o să fie menținut doar că banii nu vor fi percepuți/încasați de către executorul judecătoresc.

20 марта 2020