Ce valoare juridica are recipisa?

27 июня 2020 634

Pe data de 9 iunie 2020 am provocat un accident rutier. Fiind primul meu accident si din lipsa de cunoștințe (plus panica), am scris o recipisa in care am indicat ca in caz ca asigurarea RCA nu achita despăgubiri îndeajuns, ma oblig sa le achit eu. Partea pagubita in accident doreste sa cistige bani pe seama mea, chiar dacă am gasit un service auto in care masina lor sa fie reparată. As dori sa aflu ce valoare are aceasta recipisa si cum sa procedez mai bine.

Jurist comments 1

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Recipisa poartă valoarea unui act juridic, dar asta nu înseamnă că dvs sunteți obligat să achitați sumele solicitate de persoana păgubită dacă acestea considerați că sunt exagerat de mari.

Astfel îi puteți propune despăgubiri proporționale și estimate la un preț normal de piață iar în caz că acesta nu este de... mai detaliat acord să refuzați orice achitarea, acesta avind posibilitatea de a se adresa în judecată unde dvs veți veni cu argumentele sus indicate.

29 июня 2020