Cerere de chemare in judecata

8 января 2019 135

Buna ziua. Rog ajutor: cum sa scriu o cerere de chemare in judecata a persoanei datornice cu bani. I-am dat avans pentru un serviciu pe care nu l-a executat. M-am adresat la politie - ei ma trimis la judecatorie sa scriu cerere, dar nu stiu cum.

Jurist comments 2

Iulian Moraru
  • Юрисконсульт

Bună ziua!

Chiar aici pe site (la compartimentul "Modele") sunt exemple de cereri de chemare în judecată.

Structura se respectă, urmează a fi modificate temeiul, obiectul și alte aspecte.

Succese!

9 января 2019
Igor Brinișter
  • Адвокат
  • Иные правонарушения

Buna Dle Igor

Nu uitați să achitați taxa de stat în mărime de 3% din suma care o cereți.
Rechizitele bancare pentru achitarea taxei de stat le aflați de pe pagina web www.instante.justice.md la rubrica „taxa de stat”.
Atașați la cererea de chemare în judecată originalul ordinului de plată a taxei de stat.

Depuneți... mai detaliat cererea de chemare în judecată și toate anexele la aceasta în 2 exemplare, iar un al treilea exemplar să vă rămână pentru Dvs.

9 января 2019