Cerere de concediere

1 ноября 2018 724

Am fost la locul de munca am scris cerere de concediere si mi s-a spus ca trebue sa mai lucrez inca 2 saptamani. Este adevarat sau nu?

Jurist comments 1

Vitalie Onofrei
  • Адвокат

Buna ziua,
este corect
Articolul 85. Demisia
(1) Salariatul are dreptul la demisie - desfacere a contractului individual de muncă, cu excepţia prevederii alin.(41), din proprie iniţiativă, anunţînd despre aceasta angajatorul, prin cerere scrisă, cu 14 zile calendaristice înainte. Curgerea termenului menţionat începe în ziua imediat următoare zilei... mai detaliat în care a fost înregistrată cererea.

Doar în caz în care angajatorul dorește, atunci încetarea relațiilor de muncă poate avea loc imediat

1 ноября 2018