Cerere de dare în căutare din cauza neachitării creditului?

21 февраля 2022 295

Buna ziua! Am luat credite de la mai multe companii de creditare și din cauza ca m-am supraîndatorat, m-am concediat și am plecat peste hotare. Nu am achitat ratele din luna octombrie 2021 din cauza ca nu am venituri. La moment de 2 luni sunt în căutare de lucru și unul din creditori m-a sunat și a zis ca va depune cerere de a mă da în căutare pentru neachitarea datoriei și ca este posibil sa fiu reținut pe 15 zile și după judecata se va lua decizia cum voi restitui datoria. Întrebarea mea este dacă creditorii au dreptul conform legii sa mă dea în căutare?

Jurist comments 1

  • Юрисконсульт

Buna Alexandru, nu . Creditorii nu pot te da în cutare. Eu vă propun să ieșiți pe viber de pe telefonul +37368669950 și noi vom discuta mai amănunțit.

23 февраля 2022