Cerere de divorț din partea soției, cu doi copii minori

8 апреля 2021 27

Bună ziua. Doresc să divorțez, soțul este de acord. Avem doi copii minori, locuim la părinții mei și nu avem bunuri de împărțit. Din cauza graficului de munca, soțul nu poate să scrie cererea pentru divorț. Unde trebuie să depun cererea pentru divorț și ce acte îmi trebuiesc?

Jurist comments 2

Andrei Domenco
  • Адвокат
  • Дорожные правонарушения

Buna ziua,

Nu aveți nevoie sa scrieți nici o cerere de divorț deoarece sunteți ambii de acord este nevoie doar sa mergeți la Agenția Servicii Publice pentru a desface căsătoria unde se completează un înscris cu privire la desfacerea căsătoriei.

9 апреля 2021
  • Юрисконсульт

Buna d-na Cristina, eu vreau să vă orientez ce spune Codul familiei Articolul 36. Desfacerea căsătoriei la oficiul stare civilă

(1) În baza acordului comun al soţilor care nu au copii minori comuni sau înfiaţi de ambii soţi, în cazurile cînd între aceştia nu există litigii referitoare... mai detaliat la partaj sau la întreţinerea soţului inapt de muncă, căsătoria poate fi desfăcută de către oficiul stare civilă în a cărui rază teritorială se află domiciliul unuia dintre soţi, cu participarea obligatorie a ambilor soţi. Așadar, colegul meu dl. Andrei incorect v-a orientat, la DVS sunt 2 copii minori, DVS trebue să vă adresați în instanță cu o cerere de divorți, daco să aveți nevoe, puteți apela la viberul 068669950 și nou v-om discut mai amănunțit.

10 апреля 2021